Wspieraj z nami Światowy Dzień Środowiska! - Szkolenia Bureau Veritas

Wspieraj z nami Światowy Dzień Środowiska!

Szanowni Państwo,

w niedzielę 5 czerwca br obchodzimy Światowy Dzień Środowiska, corocznie organizowany przez Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych UNEP* (United Nations Environment Programme).  Bureau Veritas wspiera Światowy Dzień Środowiska poprzez pro-ekologiczne działania organizowane w lokalnych biurach na całym świecie.

W tym roku Dzień Środowiska upływa nam pod hasłem GO WILD FOR LIFE „Zero tolerance for the illegal wildlife trade” – zero tolerancji dla nielegalnego handlu gatunkami przyrody zagrożonymi wyginięciem. Ponad 30 000 gatunków roślin i zwierząt zagrożonych jest wyginięciem z powodu nielegalnego handlu żywymi oraz martwymi okazami, ich częściami oraz wyrobami z nich wykonanymi.

To już nie jest kłusownictwo – statystyki pokazują, że pojedyncze działania przekształciły sie w przestępczość zorganizowaną na skalę światową. Szacuje się, że rocznie zorganizowane grupy przestępcze zarabiają z tego tytułu od 15 do 20 mld euro, a działalność ta stoi na równi z handlem narkotykami, ludźmi i bronią.

Szczególnie zagrożone są słonie i nosorożce ze względu na duży popyt na rogi nosorożca i kość słoniową, a także wielkie koty (m.in. tygrysy, lwy, lamparty) oraz drewno tropikalne.

Porty lotnicze w Unii Europejskiej są wykorzystywane jako punkty tranzytowe na trasie przerzutu nielegalnych towarów. Na polskim lotnisku Okęcie również miały miejsce akcje przechwycenia nielegalnego handlu, m.in w ostatnim okresie Służba Celna skonfiskowała 59 żółwi stepowych, które przekazane zostały do Centrum CITES działającym przy Warszawskim Zoo.  Transport odbywa się w strasznych warunkach, zwierzęta umierają stłamszone w wymyślnych schowkach, paczkach, torbach i klatkach. Na jeden przemycony okaz, który można kupić w sklepie, przypada nawet kilkanaście, które nie przeżyły podróży.
Przygotowaliśmy dla Państwa mini-przewodnik w zakresie nielegalnego handlu dziką przyrodą. Mamy nadzieję, że informacje zawarte w przekazanych linkach zainteresują Państwa na tyle, że zechcą się Państwo nimi podzielić ze swoim najbliższym otoczeniem. Serdecznie do tego zachęcamy!

Pobierz przewodnik

 

Pamiętajmy, że jednym ze sposobów zwalczania nielegalnego handlu dzikimi zwierzętami i roślinami jest edukacja społeczeństwa zmierzająca do zmniejszania popytu na ginące okazy i produkty z nich pochodzące. Każda, nawet najmniejsza akcja budująca świadomość tego procederu i jego zatrważającej skali ma znaczenie.