Aktualności

Jak zostać audytorem? Wywiad z Dyrektorem Certyfikacji Bureau Veritas Polska

Kategoria aktualności, 11 stycznia, 2021

Jak zostać audytorem? Wywiad z Dyrektorem Certyfikacji Bureau Veritas Polska

Jak zostać audytorem?  Od czego zacząć? Czy jest to zajęcie dla wszystkich? Te i inne pytania nurtują wiele osób, które planują swoją zawodową przyszłość w tej branży. Na kilka istotnych kwestii związanych z pracą audytora odpowiedział Witold Dżugan, dyrektor certyfikacji Bureau Veritas Polska.

BV: Jakie wymagania dotyczące wykształcenia i doświadczenia powinien spełniać kandydat na audytora?

Witold Dżugan: Dla przyszłego audytora istotne są trzy elementy: wykształcenie, doświadczenie zawodowe i szkolenia formalne. Audytorzy powinni wybierać kierunki ścisłe, techniczne, np. inżynieria produkcji, budownictwo, technologia żywienia. Najważniejszym kryterium jest jednak doświadczenie i praktyka zawodowa. Najlepiej jak przyszły audytor przejdzie kilka etapów w swojej organizacji – od audytora wewnętrznego do pełnomocnika lub kierownika zarządzania jakością.

Co cechuje dobrego audytora? Jakie powinien posiadać predyspozycje?

Praca audytora wiąże się z codziennym kontaktem z osobami audytowanymi. Niezbędne jest posiadanie wysokich zdolności interpersonalnych. Najważniejsza jest odpowiednia komunikacja, ponieważ  jest to praca z ludźmi, którzy często, jako audytowani, znajdują się w niekomfortowej dla nich sytuacji. Audytor powinien umieć przekazywać informacje, które nie zawsze są pozytywne dla odbiorcy, np. działania wymagające poprawy. Ważne, aby audytowany przyjmował gorsze wiadomości z poczuciem, że mają one na celu usprawnienie funkcjonowania jego organizacji. Poza tym istotne są takie cechy jak: umiejętność uważnego słuchania, oddzielania faktu od opinii, dokładność.

Jakie szkolenia powinni wybierać zainteresowani tym zawodem?

Przede wszystkim szkolenia akredytowane, np. przez CQI/IRCA. Udział w takich kursach daje pewność, że spełnia ono określone wymogi, jest przeprowadzone przez doświadczonych trenerów i kończy się egzaminem weryfikującym nabytą wiedzę. Punktem wyjścia dla każdego przyszłego audytora jest norma ISO 9001, dlatego niezależnie od kolejnego kroku – wyboru specjalizacji – powinni uzyskać certyfikat Audytora Wiodącego wg ISO 9001. Istnieje też szereg innych kursów związanych ze standardami prywatnymi typu IFS, BRC. Wtedy warto wybierać szkolenia organizowane przez licencjonowanych audytorów i trenerów danego standardu (np. BRC Approved Training Provider).

Praca audytora wiąże się z ciągłym doskonaleniem wiedzy i umiejętności. Dawniej model zarządzania opierał się głównie na ISO 9001, obecnie podzielił się na szereg standardów branżowych, prywatnych etc. Audytor musi stale odpowiadać na oczekiwania rynku.

Z jakimi ograniczeniami lub minusami wiąże się ta praca?

Każdy zapewne znajdzie w tym zawodzie coś co mu mniej lub bardziej odpowiada, więc nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Niemniej audytowanie wiąże się z licznymi podróżami, często na drugi koniec Polski lub zagranicę. Pogodzenie życia zawodowego z prywatnym bywa przez to trudne. Audytorzy muszą być też odporni na stres, który wynika zarówno z intensywności pracy jak i z nieprzewidzianych sytuacji. Zawsze powtarzam chętnym do wykonywania tego zawodu, aby brali pod uwagę te ograniczenia i zastanowili się czy to im odpowiada. Praca audytora bywa postrzegana jako lekka i przyjemna, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jest odpowiedzialna i wymagająca zaangażowania.

 

Sprawdź najbliższe szkolenia z zakresu kompetencji audytora.

Zapisz się na newsletter Bureau Veritas i bądź na bieżąco!