FSSC 22000 - szkolenie | Bureau Veritas

H17 – FSSC 22000 WERSJA 4.1

Zapisz się

Korzyści:
Podczas szkolenia zapoznają się Państwo ze szczegółową misją i wizją FSSC 22000* oraz podstawowymi różnicami pomiędzy FSSC 22000 a innymi schematami certyfikacji dla branży spożywczej. Jako, ze system jest stosowany jest przez duże organizacje z silną pozycja na rynku, wymóg FSSC przekłada się również na dostawców. Podczas szkolenia poznają Państwo kluczowe wymagania liderów rynku spożywczego oraz dowiedzą się, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wdrożeniu lub/i certyfikacji na zgodność z FSSC.

*FSSC 22000 – system oparty na międzynarodowych i niezależnych standardach ISO 22000 oraz ISO/TS 22002-1 (względnie PAS 220). W pełni uznany przez GFSI (Global Food Safety Initiative) i jednostki akredytujące na całym świecie. FSSC jest ciągle rozwijany aby mógł być stosowany przez wszystkie ogniwa łańcucha dostaw. System został opracowany i jest promowany przez CIAA (Confederation of the Food and Drink Industries of the European Union). FSSC stosowane jest przez duże organizacje z silną pozycja na rynku (np. Danone, Nestle, Kraft Foods, Unilever) jak również przez ich dostawców. System FSSC wspierany jest przez producentów produktów spożywczych, szczególnie w przypadku producentów półproduktów do dalszego przerobu.

Zakres szkolenia:

  • Zapoznanie z wymaganiami FSSC 22000 wersja 4.1
  • Przypomnienie wymagań ISO 22000:2018
  • Przypomnienie wymagań ISO/TS 22002-1:2009
  • Zapoznanie z zasadami certyfikacji zgodnie z z FSSC 22000 wersja 4.1

Ocena uczestników:

Ocena Państwa uczestnictwa w szkoleniu prowadzona jest poprzez ciągłą ocenę zaangażowania w fazie teoretycznej i praktycznej szkolenia; Na zakończenie szkolenia dostają Państwo certyfikat uczestnictwa

Grupa docelowa:
Producenci żywności, producenci dodatków do żywności (również takich jak gazy: O2, CO2, Ar, N2), zakłady zajmujące się pakowaniem i konfekcjonowaniem żywności (np. plastrowanie i pakowanie w atmosferze ochronnej).
Profil: kierownictwo wyższego i średniego szczebla, kierownicy działów jakości, pracownicy działów kontroli jakości i bezpieczeństwa żywności.  Osoby zaangażowane w budowę i utrzymanie systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności (pełnomocnicy zarządów). Wyznaczeni pracownicy działów produkcyjnych lub inni, chcący zdobyć wiedzę i umiejętności w ww. zakresie.

Warunki uczestnictwa:
Zalecana wcześniejsza znajomość  standardów bezpieczeństwa żywności. 

Sprawdź aktualne szkolenia otwarte
Zapytaj o szkolenie zamknięte