Krajowe leśnictwo poddane oddziaływaniu globalnych procesów stało się płaszczyzną wzmożonej polemiki między aspektami ekonomicznymi, przyrodniczymi i społecznymi. Od 2022 roku Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych sukcesywnie odstępują od certyfikowania drewna w systemie FSC® (Forest Stewardship Council). Aktualnie trzy regionalne dyrekcje LP w Łodzi, Gdańsku i Toruniu nie posiadają certyfikatu FSC.
Producenci branży drzewnej i papierniczej zwracają również uwagę, że rezygnacja z certyfikacji FSC w Regionalnych Dyrekcje Lasów Państwowych to dla części firm brak dostępu do lokalnego certyfikowanego surowca.
Przypominamy, że najbardziej rozpowszechnione są dwa systemy certyfikacji gospodarki leśnej: FSC® FM (Forest Stewardship Council) oraz PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification). Obie certyfikacje potwierdzają, że dany las jest gospodarowany w sposób chroniący naturalny ekosystem i korzystny dla lokalnej społeczności oraz pracowników, a jednocześnie opłacalny ekonomicznie.
Idea obu systemów jest ta sama, różnice między nimi głównie techniczne. Obecne zainteresowanie certyfikacją firm branży drzewnej i papierniczej zmienia się, pokazując zwrot w kierunku certyfikacji PEFC CoC.
Dlaczego warto uczestniczyć w webinarze?
Aby dowiedzieć się więcej na temat rozwiązań w certyfikacji gospodarki drzewnej zapraszamy na bezpłatny webinar Bureau Veritas, na którym omówimy wpływ globalnych procesów rynkowych na łańcuch dostaw drewna i produktów drewnopochodnych. Omówimy system PEFC, jako jeden z najbardziej rozpowszechnionych systemów poświadczający, że polskie drewno pozyskiwane jest legalnie, w zgodzie z zasadami zrównoważonej gospodarki i dbałością o środowisko.
Łukasz Błahuta – Business Unit Manager Wood Industry
Audytor z wieloletnim doświadczaniem w ramach systemów kontroli pochodzenia produktu FSC® i PEFC. W branży certyfikacyjnej od 2007 roku.
W ramach obowiązków odpowiada również za przeglądy techniczne i decyzje certyfikacyjne dla takich regionów jak: Europa, Ameryka Płn i Płd, Bliski Wschód.
Absolwent studiów podyplomowych na kierunku: Zarządzanie Jakością oraz Drewno-Surowiec i Technologia.