Webinary

Wyzwania w certyfikacji branży drzewnej. Podstawowe wymogi PEFC CoC

Data:
30.03.2023
Godzina:
10:30 -12:00

O webinarze:

Krajowe leśnictwo poddane oddziaływaniu globalnych procesów stało się płaszczyzną wzmożonej polemiki między aspektami ekonomicznymi, przyrodniczymi i społecznymi. Od 2022 roku Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych sukcesywnie odstępują od certyfikowania drewna w systemie FSC® (Forest Stewardship Council). Aktualnie trzy regionalne dyrekcje LP w Łodzi, Gdańsku i Toruniu nie posiadają certyfikatu FSC.

Producenci branży drzewnej i papierniczej zwracają również uwagę, że rezygnacja z certyfikacji FSC w Regionalnych Dyrekcje Lasów Państwowych to dla części firm brak dostępu do lokalnego certyfikowanego surowca.

Przypominamy, że najbardziej rozpowszechnione są dwa systemy certyfikacji gospodarki leśnej: FSC® FM (Forest Stewardship Council) oraz PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification). Obie certyfikacje potwierdzają, że dany las jest gospodarowany w sposób chroniący naturalny ekosystem i korzystny dla lokalnej społeczności oraz pracowników, a jednocześnie opłacalny ekonomicznie.

Idea obu systemów jest ta sama, różnice między nimi głównie techniczne. Obecne zainteresowanie certyfikacją firm branży drzewnej i papierniczej zmienia się, pokazując zwrot w kierunku certyfikacji PEFC CoC.

Dlaczego warto uczestniczyć w webinarze?

Aby dowiedzieć się więcej na temat rozwiązań w certyfikacji gospodarki drzewnej zapraszamy na bezpłatny webinar Bureau Veritas, na którym omówimy wpływ globalnych procesów rynkowych na łańcuch dostaw drewna i produktów drewnopochodnych. Omówimy system PEFC, jako jeden z najbardziej rozpowszechnionych systemów poświadczający, że polskie drewno pozyskiwane jest legalnie, w zgodzie z zasadami zrównoważonej gospodarki i dbałością o środowisko.

  • Jakich wyzwań mogą obecnie się spodziewać posiadacze certyfikatów FSC?
  • Jak producenci branży drzewnej i papierniczej mogą radzić sobie z brakiem dostępu do certyfikowanego surowca?
  • Czym charakteryzuje się certyfikacja PEFC CoC?

Prowadzący:

Łukasz Błahuta – Business Unit Manager Wood Industry

Audytor z wieloletnim doświadczaniem w ramach systemów kontroli pochodzenia produktu FSC® i PEFC. W branży certyfikacyjnej od 2007 roku.

W ramach obowiązków odpowiada również za przeglądy techniczne i decyzje certyfikacyjne dla takich regionów jak: Europa, Ameryka Płn i Płd, Bliski Wschód.

Absolwent studiów podyplomowych na kierunku: Zarządzanie Jakością oraz Drewno-Surowiec i Technologia.

Omawiane zagadnienia

  1. Wyzwania rynku branży drzewnej i certyfikacji FSC
  2. Czym jest certyfikacja PEFC CoC i jej podstawowe różnice w stosunku do certyfikacji FSC
  3. Certyfikacja PEFC w Polsce i na świecie
  4. Przygotowanie się do certyfikacji PEFC
  5. Audyt i wydanie certyfikatu PEFC
  6. Sesja Q&A
Instrukcja logowania

Nadchodzące webinary - ikona Nadchodzące webinary

CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) – jak nowa dyrektywa wpłynie na biznes?

Termin: 04.04.2023 10:30

Zapisz się na newsletter Bureau Veritas i bądź na bieżąco!